Sosyal medyadaki sahte ‘Bilim Kurulu Üyesi’ hesaplarına dikkat!

0

Sosyal medya platformlarında sahte ‘Bilim Kurulu Üyesi’ hesapları açılıyor ve yayınladıkları bilgilerle binlerce kişi yanlış bilgiye sevk ediliyor. 


Son zamanlarda sosyal medyada yeni bir güruh türedi; ‘Fake ünlüler’. Özellikle sosyal medya platformu Twitter’da, ‘Parodi’ yazısını biyografi kısmına ekleyerek herhangi bir kişinin adını ve fotoğrafını kullanarak bir hesap açılıyor ve onun adına yazılar yazılıyor. Çoğu insan bu ‘Fake ünlüler’ topluluğunun hesaplarını incelemiyor ve yayınladığı bilgiyi o ünlünün söylediğini sanarak paylaşımda bulunuyor. Sahte ünlülerin ardından farklı bir alana yönelen bu sahte hesaplara yenileri eklenmeye devam ediyor, hem de en kritik noktadaki isimler; Bilim Kurulu Üyeleri. Korona virüs salgınında en yetkili kişiler olan Bilim Kurulu Üyeleri adına sahte hesaplar açılıyor ve onların ismiyle bilgiler paylaşılıyor. Vatandaşlar ise bu sahte hesapların profillerini kontrol etmeyip aktardıkları dezenformasyona inanıyor. Vatandaşların bu süreçte dikkatli olması ve okudukları her yazının doğruluğunu araştırması gerekiyor.

Sahte ‘Bilim Kurulu Üyesi’ hesapları birbirlerini takip ederek vatandaşların gözünde inandırıcılık sağlamayı da amaçlıyorlar. Bu sahte hesaplar, yanlış yönlendirme ve bilgilerle böylesine kritik bir dönemde tehlike saçıyor.

Vatandaşlar bu hesapları tespit etmek için yaptıkları paylaşımları kontrol edebilir. Sahte hesaplar genellikle profillerinde ‘Parodi’ yazısı ekliyor, hesaplarını oluşturdukları tarihler ve paylaşımları korona virüs salgınının başlangıcına paralel gidiyor.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi