Spatyum nedir? Ruh tekrar bedenlenirken nasıl bir süreç gerçekleşir?

0

Her insan öldükten sonra ne olacağını kendisini ne gibi olayların beklediğini merak eder. Dünya hayatı sonlandıktan sonra ruhlara ne olacağı, nereye gideceği veya dünyaya gönderilecek olan ruhların gönderilmeden önceki o serüveni hep merak konusu olmuştur.

Bu serüven nedir? Ruh bedenden ayrıldıktan sonra hangi aşamalardan geçer? Cevabı aşağıda ki yazıda.

Spatyum nedir?

Siprütealistler, spatyum terimini öte alem olarak kullanır ve tanımlarlar. Fakat bu terimi diğer bir alem olarak anlamlandırmak oldukça yanlıştır. Bakıldığı zaman ruhlar maddesel varlıklar değildirler ve maddesel olmayan bir varlık için mekan kavramının var olması düşünülemez. Ruhlar maddesel alemde fizik bedenlerinde bulunurken spatyumda perispi olurlar. Perispi durumunda, fizik bedende olduğu gibi  ruhun bedeni terk etmesi gibi bir olay söz konusu değildir. Spatyum bir mekan değildir. Varlıklar için mekan olan tek şey sadece kendi varlıklarından başka bir şey değildir.

Dünyadaki bedenini terk eden ruh yeniden bedenlenme sürecine geçene kadar spatyumda terk edilir ve ruh yalnız bırakılır. Ruhun burada diğer her şeyle ilişkisi ve iletişimi kesilir ruh sadece kendi öz varlığı ile baş başa kalır. Kendi öz varlığını bulan ruh dünya kavramını tam anlamıyla terk etmemiştir. Fakat dışarıyla olan tüm bağları kesilmiştir.

Ruh tekrar bedenlenirken yaşanan süreç nasıldır?

Spatyumda insan varlığının beyin hücreleri ile bağı;

Ölüm kavramı gerçekleştiği zaman yani insanların tabiriyle ruh bedeni terk edince,ruhların beyin hücreleri üzerinde olan etkisi ortadan kalkmaz. İnsan varlığı spatyumda beyin hücrelerinin manyetik alanlarına gönderdiği iletileri almaya devam ederler.

Kendi benliğinden, yani beyin hücrelerinden almış olduğu iletiler haricinde spatyum hayatında varlığa başka hiçbir ileti aktarılmaz. Bu süreçte beyin hücreleri varlıkla sürekli ilişki ve iletişim halinde bulunduğundan varlık son hayatıyla ilgili izlenimleri toplayarak vicdan muhasebesi yapar. Bu bir nevi ruhun dünya hayatı ve öz benliği arasında vicdanı ile kendisini yargılama sürecidir.

İnsanın öz varlığıyla yalnız kalmasının nedeni

İnsan öldükten sonra dünyada yaşadıklarını düşünerek sindirme, anlama ve muhasebesini yapma ihtiyacı içerisindedir. Ruh(varlık) bu durumu bir müddet kendi varlığı dışında ki her şeyden uzaklaşarak, hayatında topladığı bilgileri diğer hayatları ile karşılaştırarak yapabilir. Bu yüzden varlığın sağlıklı bir muhasebe yapabilmesi için dışarıyla ve diğer ruhlarla tüm irtibatı kesilir.

Asıl amaç varlığın insanlık düzeyini tamamlaması için bir çok kez insan şeklinde bedenlendirilmesidir. Spatyum, bu düzeyin tamamlanmasında ruh ve bedenler için bir nevi muhakeme alanıdır. İnsan doğarak başladığı ve ölümle bitirmiş olduğu dünya hayatında derin bilgi işlemleri toplar. Bir nevi dünya insan varlığı için okuldur. Varlık Dünya Okulu’na  her geldiğinde edinmiş olduğu derin bilgileri spatyumda kendi varlığı ile baş başa kalarak, başka hiçbir varlığın tesiri altına girmeyerek en iyi şekilde öz benliğine aktarabilir ve anlayabilir.

Spatyumun bitişi ve sonrası

Spatyumda tüm benliği ile yüzleşen ve muhasebesini yapan insanın gerekli bilgilere ulaşmasından ve bu bilgileri sindirmesinden sonra bu inziva süreci sona erer. Üst ve alt kademelerden iletişim sinyalleri almaya başlar ve her şeye olan kapalılık hali biter. Varlık uyandırılır, idrak etme seviyesi artmaya başlar. İnsan çevresindekileri ve ihtiyaçlarını fark etmeye idrakinin artması ile yeniden geleceği düşünmeye başlar. Dünyada kazandığı ve kaybettiği şeyleri daha iyi anlama bilincinde olduğu için tamamlayamadıklarını tamamlamak arzusu uyanmaya başlar tekrardan dünyaya dönmek ister.

İnsan ruhuna, spatyumda edindiği bilincin genişliğine ve darlığına aynı oranda dünya hayatında seçim hakkı verilir. Eğer ruhun( varlığın )idraki tüm dünyayı kapsayacak derece de genişlemiş ve büyümüşse bir daha dünyaya gönderilmesine gerek kalmaz. Böylece ruh kendisine seçme özgürlüğü alanı yaratmış olur. Dünyada olacak çevresini genişlik veya darlık planına göre hazırlar ve dünyada bu plana uyacağına söz verir. Böylece ruh dünyada yeniden bedenlenir.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi