Reklam

Spor yapmak beyni yeniliyor

0

Öğrencilerle yapılan çalışmada, spor faaliyetleri dışsal ses sinyallerine odaklanma yeteneklerini ortaya koydu


Independent’in yer verdiği habere göre, bilimsel araştırmalar neticesinde spor yapmak; beyin sağlığını, dikkatleri dağıtan etkenleri görmezden gelme yeteneğini geliştiriyor.

Illinois’deki Northwestern Üniversitesi’nden araştırmacılar, (spor aktivitelerinde yer alan) kadın ve erkek öğrencilerden oluşan 495 kişiyle birlikte yaş ve cinsiyet bakımından uyumlu 493 kişilik kontrol grubunun beyin sağlığını inceledi.

Araştırma ekibi katılımcılara kulaklıktan bazı sesler dinletti ve kafa derisine yerleştirilen elektrotları kullanarak beyin aktivitelerini gözlemledi.
Ekip, beynin aktivitesinin arka plandaki sesiyle ilgili olarak, katılımcıların kulaklıktan gelen seslere verdiği tepkinin seviyesini belirledi.
Sport Health’te yayımlanan çalışmaya göre atletler, dış sese (sporcu olmayanlar) daha fazla tepki gösterdi.

Reklam

Yazarı Nina Kraus, “Spor yapmanın, beyni, kişinin duyusal ortamını daha iyi anlayacak şekilde ‘akort ettiğini’ söylüyoruz” dedi.
Etkiyi radyodaki bir sunucuyu dinlemeye benzeten Kraus, sözlerini şöyle sürdürdü:
Beynin arka plandaki elektriksel sesini, radyo kanalındaki parazit gibi düşünün. Sunucuyu daha iyi duymanın iki yolu vardır: Paraziti azaltmak ya da sunucunun sesini artırmak. Sporcuların beyninin, sunucuyu daha iyi duymak için arka plandaki ‘paraziti’ en aza indirdiğini keşfettik.

Söz konusu belirtilerin benzeri, müzisyenlerde ve başka dilleri akıcı konuşanlarda da gözlemleniyor. Bu kişiler de dışarıdan gelen ses sinyallerine odaklanabiliyor.

Öte yandan Kraus, “Bunların hepsi sunucuyu daha iyi duyuyor. Ama müzisyenlerin onu daha iyi duymasının nedeni sunucunun sesini açması. Sporcuların daha iyi duymasının nedeniyse, paraziti azaltabilmesi” dedi.

Bulgular, işitsel süreçle ilgili problem yaşayan kişilere yönelik sporla alakalı müdahaleleri teşvik edebilir. Kraus, spor yapmanın özellikle, düşük gelirli bölgelerdeki çocuklarda sıklıkla görülen ‘beyindeki yüksek gürültüyü’ dengeleyebileceğini söylüyor.

Reklam

Diğer haberler

Reklam

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi