Reklam

Şubat ayı kadın cinayetleri raporu: 12’si şüpheli 34 kadın cinayeti işlendi!

0

Yeni yılın Şubat ayı kadın cinayetleri raporu yayınlandı. Şubat ayında 12’si şüpheli toplamda 34 kadın cinayeti işlendi.


Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu tarafından her ay hazırlanan ve kamuoyuyla paylaşılan kadın cinayetleri raporlarının 2020 yılı Şubat ayı verileri açıklandı. Rapora göre, Şubat ayında 22 kadın cinayeti işlenirken, 12 şüpheli kadın cinayeti yaşandı.

Ne için öldürüldüler?

Raporda, öldürülen kadınların 15’inin neden öldürüldüğü tespit edilemediği belirtilirken, 2’sinin ekonomik, 5’inin boşanmak istemesi, barışma isteğini reddetmesi, arkadaşlık isteğini reddetmesi gibi kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldüğü vurgulandı.

Nerede öldürüldüler?

Kadınların nerelerde öldürüldüklerine dair bilgiler paylaşılan raporda; kadınların 13’ünün evinde, 3’ünün sokak ortasında, 1’inin otelde, 1’inin arazide, 1’inin ıssız bir yerde öldürüldüğü belirtilirken, 3 kadının nerede öldürüldüğünün tespit edilemediği ifade edildi.

Reklam

Kadınları kimler öldürdü?

Şubat ayında öldürülen 21 kadının 1’inin kim tarafından öldürüldüğünün tespit edilemediği ifade edilirken, 8’i eşi, 5’i bir tanıdık, 3’ü birlikte oldukları erkek, 3’ü oğlu, 1’i babası, 1’i de eskiden birlikte olduğu erkek tarafından öldürüldüğüne yer verildi.

Hangi şehirlerde kadın cinayeti işlendi?

Şubat ayından işlenen kadın cinayetlerinin 4’ü Ankara’da olmak üzere, Kocaeli de 3, Hatay da 3, Adana, Düzce, Afyon, Aydın, Balıkesir, Diyarbakır, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kayseri, Manisa ve Sinop’ta 1 kadın cinayeti işlendi.
Şüpheli kadın cinayetlerinin ise, 2’si Van da olmak üzere, Karabük, Manisa, Diyarbakır, Samsun, Erzurum, İstanbul, Tokat, Bursa, Antalya ve Adana’da da 1 şüpheli cinayet işlendi.

Raporda, “Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe; adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam ediyor.” ifadelerine yer verildi.

Kadın cinayetleri raporunun geçen ay ki verilerinde 27 kadın cinayeti işlendiği açıklanmıştı.

Reklam

Diğer haberler

Reklam

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi