Suudi Arabistan ve Çin, korona virüsle savaşmak için 265 milyon dolarlık anlaşma imzaladı

0

Çin, Suudi Arabistan’a Pazar günü imzalanan 265 milyon dolarlık anlaşmayla 9 milyon koronavirüs test kiti, 500 uzman teknisyen ve altı test laboratuvarı tedarik edecek.


ArabNews’in haberine göre, Suudi Arabistan’ın Kamu Yatırım Fonu’na ait tedarik şirketi NUPCO ve Çin’in Pekin Genom Enstitüsü anlaşma sağlandı. Anlaşmaya göre; Çin, Suudi Arabistan’ın günde 60 bine kadar test yapmasını sağlayacak. Testlerin bazıları mobil laboratuvarlarda gerçekleşecek.

Çin, Suudi Arabistan’ın nüfusun yüzde 40’ından fazlasını oluşturan 14,5 milyon insana korona virüs testi uygulanabilmesini sağlayacak.

Anlaşma kapsamında Çinli uzmanlar Suudi Arabistan’daki çalışanları korona virüs testi konusunda eğitecek.

Suudi Arabistan Çin Büyükelçisi Chen Weiqing, iki ülkenin korona virüs ile mücadele kapsamındaki anlaşmasına yönelik “İki ülke arasındaki mesafeye rağmen, dayanışma, işbirliği, dostluk ve karşılıklı yardımlaşma genleri, her iki halkın geleneksel kültüründe miras kalıyor, bu da iki halk arasındaki samimi dostluğu bu özel ve zor zamanlarda daha da güçlü kılıyor” ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan’da şuana kadar 17 bin 522 kişiye korona virüs tanısı koyuldu. Korona virüs nedeniyle 139 kişi hayatını kaybederken 2 bin 357 kişi iyileşti.

Suudi Arabistan Çin Büyükelçisi Chen Weiqing’ın twitter paylaşımı:

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi