Suudi Arabistan’da kırbaç cezası kaldırıldı

0

Suudi Arabistan’da mahkemeler tarafından evlilik dışı ilişki, asayişin bozulması ya da cinayetten suçlu bulunan mahkumlara verilen kırbaç cezası kaldırıldı. İnsan Hakları Komisyonu, alınan bu kararı Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın başlattığı reform programı gereği alındığını düşünüyor.


Suudi medyasında yer alan haberlere göre, mahkemeler bundan sonra kırbaç cezası veremeyecek, daha önce mahkum edilenlerin cezası ise hapse ya da paraya dönüştürülecek. Yargıçlar ayrıca toplum hizmeti gibi alternatif cezalara da başvurabilecek.

Suudi mahkemeleri, evlilik dışı ilişki, asayişin bozulması ya da cinayetten suçlu bulunan mahkumları kırbaç cezası verebiliyordu. İnsan hakları örgütleri, Suudi Arabistan’ın fiili lideri olarak değerlendirilen Veliaht Prens Muhammed bin Selman gözetimindeki hukuki reformların, Riyad yönetiminin idam cezası gibi yöntemlerle muhalifleri bastırmaya yönelik tutumunda bir değişim yaratmadığı görüşünde.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi