Tarım Bakanı Pakdemirli: Sudan’da kiralanan tarım arazilerinde Türkiye’nin üretemediği ürünler yetiştirilecek

0

İYİ Partili Yasin Öztürk’ün Sudan’da kiralanan tarım arazileri ve at, eşek eti ithalatı iddialarına ilişkin soru önergesine cevap veren Tarım Bakanı Pakdemirli, “Ülkemiz ekolojisinde üretilemeyen veya üretimi yetersiz kalan ürünleri sınır ötesi üretimlerinden karşılamayı amaçlamıştır.” dedi.


İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk’ün Sudan’da kiralanan 12 bin 500 hektarlık tarım arazisi ve at, eşek eti ithalatı iddialarına ilişkin soru önergesine cevap veren Bekir Pakdemirli, faaliyetlerin, kurulan şirkette büyük ortak olan TİGEM’in yürüttüğünü belirtti. Pakdemirli, “Artan dünya nüfusunun gıda ihtiyacı, küresel iklim değişiklikleri, ekonomik ve siyasi nedenler ülkelerin gelecekteki gıda arzı güvenliğini ve güvenilirliğini garanti altına almaya zorlamaktadır. Dolayısıyla gelişmiş ülkeler sınırları ötesindeki tarım alanlarına ciddi yatırımlar yapmaktadır. Bu kapsamda, ülkemiz de gelecekte gıda arz güvenliğini ve tarıma dayalı sanayinin hammadde girdi tedarikini garanti altına alma adına, ülkemiz ekolojisinde üretilemeyen veya üretimi yetersiz kalan ürünleri sınır ötesi üretimlerinden karşılamayı amaçlamıştır. Ancak üretilecek ürünler arasında Türkiye’de de kolaylıkla yetişen pamuk, susam ve soyanın da sayılması soru işareti yarattı.” diye konuştu.

Tarım Bakanı aynı zamanda Sudan’ın izin verilen ihracatçı ülkeler listesinde yer almadığını, bu nedenle canlı hayvan, et ve sakatat ithalatı yapılmadığını belirtti.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi