TBMM Başkanı Şentop, 100’ncü yıl için yazdı: “TBMM’nin 100 yılı, milli iradeye dayanarak Milli Mücadele’nin yürütüldüğü bir hamle sürecidir.”

0

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, Birinci Meclisin açılışının 100’üncü yılı ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için kaleme aldığı yazıda, “Kurulduğu günden itibaren TBMM, ilki tam bağımsızlık, ikincisi milli irade olmak üzere iki temel üzerinde yükselmiştir. TBMM’nin 100 yılı, milli iradeye dayanarak Milli Mücadele’nin yürütüldüğü bir hamle sürecidir.” ifadelerine yer verdi.


TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un Hürriyet gazetesinde yayımlanan yazısı şöyle:

Milli Mücadele’yi yürüten, inkıraza uğrayan devletimizi yeniden inşa edip istikametini belirleyen Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 100’üncü yıldönümünü bugün idrak ediyoruz. TBMM’nin yüzüncü yılı, bu yüce kurumun asıl sahibi olan milletimize ve Yeniden Büyük Türkiye idealini daha ileri noktalara taşıyacak olan çocuklarımıza kutlu olsun.

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı ve bu anlamlı yıldönümünü coşkuyla ve iftiharla kutlarken, TBMM’nin kurulduğu dönemin çetin şartlarını ve o zorlukları aşma yöntemlerini hakkıyla değerlendirmek zorundayız.

Kurulduğu günden itibaren TBMM, ilki tam bağımsızlık, ikincisi milli irade olmak üzere iki temel üzerinde yükselmiştir. TBMM’nin 100 yılı, milli iradeye dayanarak Milli Mücadele’nin yürütüldüğü bir hamle sürecidir. Türkiye’nin güçlü, milletimizin salim ve müreffeh olmasının yegane yolu, bu iki esasın her birini diğerinin tamamlayıcı unsuru saymak ve demokrasimizi hassasiyet ve dikkatle takibi gereken bir değer olarak koruyup güçlendirmektir.

Kudretini Milli Mücadele’yi başarıya ulaştırma azminden alan Birinci Meclis, bu çetin süreci bütün farklılıkları bünyesinde barındırma kabiliyetiyle başarıya ulaştırmıştır. Birinci Meclis’ten bugüne kalan en önemli miraslardan birisi de işte budur. Ancak bu sayede, farklılıklarımızı çatışma gerekçesi değil, zenginleşme ve güçlenme vesilesi kılabiliriz.

İnsanlık, tarihin, coğrafyaların ve bütün paradigmaların yeniden şekillendiği yeni bir çağın eşiğindedir. Türkiye de bu yeni eşikte bir umut olarak yeniden hak ettiği mevkie yükselmektedir. Yüz yıl önce, yokluğa mahkûm edilmek istenen bir milletin varlık ve haysiyet mücadelesinin merkezi olarak doğan TBMM’nin bu yeni eşikte görevini layıkıyla yerine getireceğine, yükselen Türkiye’nin kararlı öncülerinden olacağına inancımız tamdır.

Bugünü farklı ve anlamlı kılan bir diğer husus da 23 Nisan’ın çocuklara adanmış bir bayram olmasıdır. Dünyada çocuklara yönelik ilginin ve dikkatin henüz var olmadığı bir dönemde, 1927’de milletin en önemli günlerinden birinin çocuklara bayram olarak hediye edilmesi, geleceği inşa iddiamızın bizlere yüklediği bir ödevdir. Çünkü çocuklarımız, bizlere emanet oldukları gibi bizim emanetimizi geleceğe taşıyacak yarının kahramanlarıdır. Bu vesileyle, bütün çocuklarımızın bayramını yürekten kutluyorum.

Milli Mücadele’yi yöneten ve yürüten Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 100’üncü yıldönümünü andığımız bugün, iftihar, sevinç ve Yüce Meclis’e emek verenlere şükran duyma günüdür. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve mücadele arkadaşları olmak üzere, açıldığı günden itibaren TBMM çatısı altında görev yapmış bütün milletvekillerimizi ve devlet adamlarımızı; Yeniden Büyük Türkiye yolunda şehadete yükselen, gazi olan; son olarak 15 Temmuz’da darbeye direnen bütün vatan evlatlarını rahmetle, minnetle ve şükranla anıyorum.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi