TEMA Vakfından Kanal İstanbul’a iptal davası

0

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Kanal İstanbul Projesi’ne verdiği “Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) olumlu” kararına karşılık TEMA Vakfı, hukuka, kamu yararına ve bilimsel gerçeklere uygun olmadığı gerekçesiyle iptal davası açtı.


Daha önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve baroların dava açmasının ardından bu sefer TEMA Vakfı da Kanal İstanbul Projesi için verilen “ÇED olumlu kararına iptal davası açtı. Vakıf açtığı davada, hukuka, kamu yararına ve bilimsel gerçeklere uygun olmadığı gerekçesini öne sürdü.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre, TEMA Vakfının ardından Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu da (DİSK) İstanbul İdare Mahkemesi Başkanlığı’na dava açarak Kanal İstanbul Projesi hakkında verilen “ÇED olumlu” kararının yürütmesinin durdurulmasını ve iptalini istedi.
TEMA Vakfı, Bakanlığı’nın verdiği “Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) olumlu” kararını 17 Şubat 2020 günü mahkemeye taşıdı. TEMA’nın açtığı dava için 14 bilim insanı ve uzmanın görüşlerinin yer aldığı 140 sayfalık dilekçe hazırlandı.

Sazlıdere ve Terkos havzası yok olma tehlikesi altında

TEMA Vakfı’ndan yapılan açıklamada, “Proje alanında bulunan ve İstanbul’a halen su veren en önemli su rezervleri olan Sazlıdere ve Terkos havzası bu proje ile yok olma ve tuzlanma riski taşımaktadır. Terkos ve Sazlıdere kentin toplam su biriktirme kapasitesinin yüzde 29’una sahiptir. ÇED Raporu’na göre Sazlıdere barajının büyük bir kısmı devre dışı bırakılacaktır. Bu, kuraklık gibi iklim krizinin etkilerini daha fazla hisseden İstanbul halkı için önemli bir su kaynağının kaybedilmesi anlamına geliyor” ifadeleri yer aldı.

Doğal yaşamın nasıl etkileneceği öngörülebilir değil

TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç “Güzergâhta bulunan Terkos Gölü ve civarı, Türkiye’nin en zengin floraya sahip bölgelerinden biridir. Kanal İstanbul Projesi, İstanbul’un Avrupa Yakası’nı Trakya’dan ayırarak nüfusu yaklaşık 8 milyonluk yoğun nüfusu olan bir ada yaratacaktır. Böyle bir izolasyona doğal yaşamın da nasıl yanıt vereceği öngörülebilir değildir” diye konuştu.

DİSK’te dava açtı

DİSK, açtığı yürütmeyi durdurma ve iptali davası için verdiği dilekçede, “Başta uluslararası hukuk ve sözleşmeleri, anayasa ve ulusal mevzuat olmak üzere, kamu yararına, bilim, teknik ve şehircilik ilkelerine ve iklim değişikliği kriterlerine aykırı olarak, bilimsel teknik ilke ve standartlar esas alınmadan, fizibilitesi dahi yapılmadan ortaya atılan ÇED raporları, gerek kapsam ve içerik gerekse usul ve yaklaşım olarak kabul edilemez” denildi.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi