Trump’ın İran’a askeri operasyon düzenleme yetkisi senato tarafından kısıtlandı

0

Amerika Birleşik Devletleri Senatosunda yapılan oylamayla, Trump’ın İran’a askeri operasyon düzenleme yetkisini kısıtlama kararı alındı.


ABD Senatosu Genel Kurulu’nda yapılan oylama sonucunda 55 evet, 45 hayır oyu kullanıldı. Temsilciler Meclisinden geçen ve Senatoya gelen düzenleme, ABD Başkanı Donald Trump’ın İran ile askeri bir çatışmaya girmeden önce ABD Kongresi’nin onayını almasını gerektiriyor.

Yasa, “İran tarafından acil bir askeri tehdit olmadığı ve Kongreden izin alınmadığı sürece bu ülke ile girdiği tüm askeri çatışmalara son vermesini.” talep ediyor. Yasanın Senato’nun ardından tekrar Temsilciler Meclisi’nde oylanması ve Trump tarafından imzalanması gerekiyor.

ABD Başkanı Trump, söz konusu yasayla ilgili olarak yaptığı açıklamada “İran konusunda iyi işler yapıyoruz ve zayıflık göstermenin zamanı değil” ifadelerini kullanmıştı.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi