Trump’ın Ortadoğu barış planına Filistinlilerden tepki

0

ABD Başkanı Donald Trump’ın İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile birlikte hazırladıkları Ortadoğu barış planına karşı bugün Filistinliler tarafından cuma namazı sonrasında protesto gösterileri düzenledi.

Sputnik’in haberine göre, Kudüs ve Filistin Müftüsü Şeyh Muhammed Hüseyin, Mescid-i Aksa’daki cuma hutbesinde, Trump’ın planının Filistin davasını tasfiye etmeyi hedeflediğini belirterek Arap ve İslam dünyasına Filistin’e sahip çıkması gerektiği çağrısında bulundu. Muhammed Hüseyin, “Bugün Kudüs’ü hedef alanlar yarın sizi hedef alacaklar. Irak’ı yıktıklarında bunu görmeniz gerekiyordu. İşte Suriye’yi de yıktılar. İbret almadınız mı” diye konuştu.

Filistinliler, Ürdün Vadisi, Eriha kenti girişi, El-Halil kentine bağlı El-Arub Mülteci Kampı başta olmak üzere, Batı Şeria’nın birçok bölgesinde Trump’ın planını protesto etti.

Salı geceki açıklama sonrası Batı Şeria’da başlayan protestolarda bugün İsrail güvenlik güçleri ile Filistinliler karşı karşıya geldi. İsrail güçleri, Filistinli protestocuları dağıtmak için gerçek ve plastik mermi, göz yaşartıcı gaz kullanırken, Filistinliler taş atarak karşılık verdi. Olaylarda 3 Filistinlinin yaralandığı öğrenildi.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi