Trump’ın Ortadoğu barışına Türkiye’den tepki

0

ABD Başkanı Donald Trump’ın Ortadoğu barış planına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan tepki geldi. Senegal ziyareti dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, “Kudüs Müslümanların kutsalıdır. Kudüs’ün İsrail’e verilme planı asla kabul edilemez. Bu, Filistinlilerin haklarını yok sayma ve İsrail’in işgalini meşrulaştırma planıdır. Açıklanan plan, barışa ve çözüme hizmet etmeyecektir” dedi.

Kalın: Sözde barış anlaşması!

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise Ortadoğu barış planı için “Filistin halkını ve tarihi yok sayan yeni bir işgal planı” ifadelerini kullandı.
Trump’ın dün uluslararası kamuoyuna açıkladığı plan için “sözde barış anlaşması” diyerek tepki gösteren Kalın, Türkiye’nin ABD yönetimince sergilenen mevcut yaklaşımı kesinlikle kabul etmeyeceğini söyledi.

Kalın, “Sözde barış anlaşması, Filistin halkının varlığını ve tarihini yok sayan yeni bir işgal planıdır. Filistin halkının haklarını ve uluslararası hukuku hiçe sayan bu tek taraflı planı reddediyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın vurguladığı gibi Kudüs kırmızı çizgimizdir ve Filistin toprakları satılık değildir. Filistin’de adalet sağlanmadan Ortadoğu’da kalıcı barış temin edilemez. Adil olmayan bir planın yaşaması mümkün değildir. Bölgede barış ve güvenlik için İsrail’in işgal politikaları sona ermelidir. “Uluslararası toplum, iki devletli çözümü ortadan kaldıran ve işgali ebedileştirmeyi hedefleyen bu hukuksuzluğu reddetmelidir. Türkiye, haklı davasında Filistin halkının yanında olmaya devam edecektir” diye konuştu.

Trump’ın Ortadoğu planından bazı başlıklar:

– Kudüs İsrail’in başkenti olacak.

– ABD, planın kavramsal haritasında İsrail’e ait olması öngörülen toprakları tanıyacak.

– Yeni kurulacak Filistin devletinin başkenti Doğu Kudüs’te bulunacak ve ABD burada büyükelçilik açacak.

– Plana göre hiçbir İsrailli ya da Filistinli yerlerinden edilmeyecek.

– İsrail, Ürdün Kralı Abdullah bin Hüseyin ile birlikte çalışarak Mescid-i Aksa ve Harem-ül Şerif gibi kutsal yerlerin korunmasını sağlayacak.

– 1 milyona yakın Filistinli için istihdam sağlanacak.

– 50 milyar dolarlık bir yatırımla birlikte yeni kurulacak olan Filistin devletinin ekonomisini tesis etmesine yardımcı olunacak.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi