Trump’ın tehdidine İran Liderinden yanıt: Halt ediyorsunuz

0

ABD Başkanı Donald Trump’ın Bağdat’ta ABD Başkonsolosluğu’na yapılan saldırıdan İran’ı sorumlu tutmasının ardından İran Lideri Ayetullah Hamaney ve Dışişleri’nden peş peşe yanıt geldi. Hamaney, Trump’a karşılık, “’O zat İran’a gereken yanıtı vereceğiz diyor. İlk olarak halt ediyorsunuz” dedi.


İran Resmi Haber Ajansı İRNA’nın haberine göre, İran Lideri Ayetullah Hamaney yaptığı açıklamada, “Kendilerinin ürünü olan IŞİD’i bozguna uğrattığı için Haşdi Şabi’den intikam almaktalar. Ben ve İran hükümeti ile halkı, Amerika’nın bu çirkinliğini şiddetle kınıyoruz” diye konuştu.

Amerikalıların bu tür olaylarla karşılaştıkları zaman, Bağdat ve Irak genelinde Amerikan karşıtlığının had safhada olduğu bugünlerde, ABD Başkanı Trump’ın tweet atarak, bunları İran’ın yaptığını iddia ettiğini belirten Hamaney, “O zat İran’a gereken yanıtı vereceğiz diyor. İlk olarak halt ediyorsunuz. İkincisi mantıklı olursanız bölge halklarının sizden nefret etitğini görürsünüz. Siz Amerikalılar, Irak’ta ve Afganistan’da cinayet işlediniz ve insan öldürdünüz” ifadelerini kullandı.

Irak, Suriye ve Afganistan halklarının Amerikalılardan nefret ettiğini açıklayan İran Lideri Hamaney, “Bu nefret kendisini bir yerde dışa vurur. Amerika’nın bölgede yaptığı siyasi ve güvenlik eylemlerinin sonucu böyle bir nefret olur” diye konuştu.

Hamaney ayrıca şunları da söyledi: “İran İslam Cumhuriyeti, bir ülke ile mücadele etme kararı aldığı zaman, bunu açıkça yapar. Biz kendi ülke ve halkımızın menfaat ve çıkarlarına bağlıyız. İran halkının saygınlığı ve kalkınmasına şiddetle bağlıyız ve halkımızı tehdit eden herkesle hiçbir korkuya kapılmadan, karşılaşır ve gereken darbeyi indiririz.”

İran Dışişleri’nden de açıklama geldi

İran Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Dışişleri Sözcüsü Musevi, ABD yetkililerinin Irak olayları ile ilgili suçlayıcı açıklamalarına işaret ederek, “Amerikan yetkililerinin hayret verici küstahlığı öyle bir duruma gelmiş ki en az 25 kişiyi kana buladıktan, onlarca Iraklıyı yaraladıktan, bu ülkeye maddi hasar verdikten ve Irak’ın toprak bütünlüğü ve egemenliğini ayaklar altına aldıktan sonra, büyük bir küstahlıkla bu ülke halkının Amerikalıların cinayetlerine karşı protestolarını İran İslam Cumhuriyeti’ne bağlıyorlar” diye konuştu.

ABD’nin bu iddiasının Irak halkına bir tür hakaret niteliğinde olduğuna değinen Sözcü, “Irak halkından bu kadar cinayete karşı nasıl sessiz olmasını beklersiniz? Amerikalılar bir yandan Irak halkının özgürlükçü ve bağımsızlıkçı isteklerini görmezden gelirken, öbür yandan Saddam’ı destekleme, IŞİD’i ortaya çıkarma ve Irak halkını yağmalamaktaki rollerini unutuyor ve anlaşılan şu ki Irak halkınca ‘işgalci’ olarak nitelendirildiklerini unutmuş gibi gözüküyorlar” ifadelerini kullandı.

Göstericiler dağılıyor

Irak Haber Ajansı ise, göstericilerin Bağdat’taki Amerikan büyükelçiliğinin önünden çekildiğini bildirildi. Babil Oteli yakınındaki protestocular için yeni bir oturma yeri hakkında haberler olduğu da ifade edildi.

Ne olmuştu?

Irak’ın başkenti Bağdat’ta hükümet binalarının bulunduğu Yeşil Bölge’de toplanan binlerce Şii gösterici, ABD tarafından Hizbullah Tugaylarına yönelik yapılan saldırıyı protesto için ABD Büyükelçiliği binasına yürümüş ve bina önünde gösteriler yapmıştı. Burada ABD bayraklarını ateşe vererek büyükelçilik binasının pencerelerini kıran göstericiler, “ABD’ye ölüm” sloganı atmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump ise, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, saldırının İran tarafından “organize edildiğini” belirtmişti. Trump, “İran Amerikalı bir müteahhiti öldürdü, birçok kişiyi de yaraladı. Biz de sert bir yanıt verdik ve her zaman da böyle yapacağız. Şimdi de İran Irak’taki ABD Büyükelçiliği’ne saldırı organize ediyor. Tamamen sorumlu tutulacaklar” şeklinde tweet atmış aynı zamanda Trump, Irak hükümetinden Büyükelçiliği korumak için birliklerini kullanmasının beklendiğini de ifade etmişti.

https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1211981022084128768?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.dw.com%2Ftr%2Ftrump-ba%25C4%259Fdattaki-g%25C3%25B6steriden-iran%25C4%25B1-sorumlu-tuttu%2Fa-51843946

 

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi