Türk bilim kadınından sepsis hastalığına dakikada teşhis koyan teknoloji

0

Bireylerde bağışıklık sisteminin çökmesiyle birlikte ölüme sebep olabilen sepsis hastalığının birkaç dakikada teşhisini öngören yeni bir teknoloji geliştiren Prof. Dr. Hatice Altuğ, çalışmanın henüz deneme aşamasında olduğunu belirterek, “Bu hastalığın erken teşhisi ile milyonlarca insanın da hayatı kurtulacak.” diye konuştu.


İsviçre’nin Lozan şehrinde bulunan Ecole Polytechnique Federale de Lausanne (EPFL) üniversitesinde kendi adını taşıyan laboratuvarında ekibiyle birlikte bilimsel çalışmalarını yürüten Türk bilim insanı Prof. Dr. Hatice Altuğ, sepsis’in erken tanıyla tespit edilmesi gereken bir hastalık olduğunu aksi takdirler ölümle sonuçlanabileceğini ifade ediyor.

Milliyet’ten Meltem Günay’ın haberine göre Prof. Dr. Altuğ, hastalığın bir anda oluştuğunu ve hızlı müdahale gerektiğini söyleyerek, “Bunun sepsis olduğunu anlamazsanız antibiyotik veremiyorsunuz ve veremediğiniz her saat başı ölüm oranı yüzde 10 artıyor. İki üç saat içinde hastanın yaşama şansı yüzde 50’lere düşüyor. Dakikalar bile önemli. Ama laboratuvar testleri 2-3 günde sonuçlanıyor ve hasta için çok önemli zaman kaybediliyor. Biz bunu önlemek için bir teknoloji geliştirdik. Ürettiğimiz teknoloji test sonuçlarına 2-3 dakikada ulaşılmasını sağlıyor. Küçük olduğu için her yere taşınabiliyor” dedi.

Prototipi oluşturuldu

Çalışmalarının test aşamasında olduğunu ve testlerin başarılı sonuçlar getirdiğini dile getiren Altuğ, “Biz bu aleti geliştirdik ve bunu bir hastanede insanlardan alınan örnekler üzerinde test ettik. İlk aşamalardan başarıyla geçen bir prototip oluşturduk. Şu anda bir ürün haline henüz gelmedi ama doktorlardan ve yatırımcılardan büyük ilgi gördü. Özellikle doktorlar bu aletin hastayı kurtarmak için önemli olduğunu düşünüyorlar. Yakın bir zamanda da umarım bunu normal ürün olarak göreceğiz.” diye konuştu.

İnsan hayatının kalitesini artırmak

Amacının insan hayatının kalitesini artırmak olduğunu söyleyen Prof. Dr. Altuğ, kanser hastaları için kişiye özel teşhis çalışmalarını halen sürdürdüklerini belirtti. Altuğ, “Ünlü bilim kurgu dizisi Star Trek’tekine benzer aletler oluşturarak insanların sonuçlara daha kısa sürede ulaşmalarını sağlamayı istiyoruz. Yapacağımız küçük ve fonksiyonel cihazlarla bunun mümkün olacağını gördük. Amacım insan hayatının kalitesini artırmak. Kanserde kişiye özel teşhis için aletler geliştiriyoruz. Parkinson, alzheimer ve demans hastalıklarının erken teşhisi için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.

“Çok çalışmak olmazsa olmaz”

Bilim dünyasında kadınların azlığından bahseden Prof. Hatice Altuğ, “Bazen bunun dezavantajlarını yaşadım, kendimi yalnız hissettiğim zamanlar oldu. Bilime hevesli kadınların oranı üniversitede, doktora ve master çalışmaları sırasında da düşüyor. Bunun düzelmesi için çabalıyoruz. Kadın olarak erkeklere göre kendimi daha çok ispatlamak zorunda kalıyorum. Çünkü yargılayan toplum hep erkek olduğu için kadının erkek meslektaşlarına göre daha çok iş yapması gerekiyor. Ama bilim dünyasında kadınların oranı arttıkça bu durum değişecek. Ben hep gençlere ‘Büyük hayaller kurun’ diyorum, çünkü ben öyle yaptım. ‘Bu hayallere ulaşamam’ demek yerine ‘Yapabilirim’ demek önemli. Kendine güven, pozitif olmak ve çok çalışmak olmazsa olmaz” dedi.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi