Reklam

Türk-Rus heyetlerinin Ankara’daki toplantısı sona erdi: Türkiye ateşkes derken Rusya Türkiye’yi “Suriye anlaşmasını ihlal etmekle” suçladı. 

0

Türkiye ve Rusya heyetlerinin Ankara’daki görüşmeleri sona erdi. Toplantının sona ermesinin ardından Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklama geldi. Bakanlığın açıklamasında, “Heyetler arası görüşmelerde İdlip’teki durum tüm boyutlarıyla ele alındı. Tarafımızdan bir an evvel ateşkes sağlanması gerektiği belirtildi” ifadeleri kullanıldı. Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise Rusya, Türkiye’yi “isyancılara silah desteğinde bulunarak Suriye anlaşmasını ihlal etmekle” suçladı. 


Bakanlığın açıklaması şöyle:

Reklam

“Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal başkanlığında Dışişleri Bakanlığı, MSB, Genelkurmay Başkanlığı ve Milli İstihbarat Başkanlığı ile RF Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi S. Verşinin, RF Devlet Başkanı’nın Suriye Özel Temsilcisi Büyükelçi A. Lavrentiev, RF askeri ve istihbarat makamları temsilcilerinden oluşan heyetler arasında görüşmeler yapıldı.
Heyetler arası görüşmelerde İdlip’teki durum tüm boyutlarıyla ele alındı. Tarafımızdan bir an evvel ateşkes sağlanması gerektiği belirtildi. Bu amaçla sahada atılması gereken adımlar üzerinde duruldu. Soçi Anlaşması’nın tam olarak uygulanmasına atfedilen önem tarafımızca kayda geçirildi. İnsani durumun felaket halini almasının ve olası bir kitlesel göçün engellenmesi lazım geldiği vurgulandı.”

Rusya Savunma Bakanlığı Türkiye’yi suçladı

Euronews’in aktardığı habere göre Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Suriye’nin İdlib kentinde yaşanan gelişmelerle ilgili olarak Rusya Türkiye’yi “isyancılara silah desteğinde bulunarak Suriye anlaşmasını ihlal etmekle” suçladı. Açıklamada, “Türk tarafı, silahlılara topçu ve İHA desteği vererek Soçi anlaşmasını ihlal etmeye devam ediyor” denildi.

Reklam

Diğer haberler

Reklam

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi