Reklam

Türk Tabipleri Birliği’nden koronavirüs uyarısı

0

Sağlık çalışanlarının Kovid-19’dan korunabilmeleri için yeterli tıbbi ve malzemenin olmadığını belirten Türk Tabipleri Birliği, eksiklerinin tamamlanması gerektiğini söyledi.


Sağlık kuruluşlarında Kovid-19’a karşı koruyucu ekipman eksiklikleri olduğunu bildiren Türk Tabipleri Birliği (TBB), hekimler ve sağlık çalışanlarının enfekte olabilecek kişilerle temas açısından en yüksek risk grubunda olduklarına ifade ederek, İran ile komşu iller başta olmak üzere tüm sağlık kuruluşlarında koruyucu tıbbi malzeme ve ekipman stoklarının bir an önce yeterli hale getirilmesi gerektiğini vurguladı.

Üniversite hastaneleri de çalışmalı

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre, TTB Merkez Konseyi, acil olması nedeniyle etken virüsün tanısına yönelik serolojik testlerin Hıfzısıhha Merkezi dışında üniversite hastanelerinin laboratuvarlarında da çalışılabilmesine dönük düzenlemeler yapılması çağrısında bulundu.

 

Gerek duyulduğunda hazırız

TTB, yaptığı açıklamada bünyesinde oluşturduğu ve uzmanlardan oluşan bir heyetin sürecin izlenmesi ve kamuoyunun bilgilendirilmesi amacıyla kurulduğunu ve gerek duyulması halinde her türlü yardıma hazır oldukları bilgisini paylaştı.

Reklam

Halk doğru bilgilendirilmeli

TTB Merkez Konseyi tarafından yapılan açıklamada, başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere yetkili kurumların halkı hızlı, doğru ve tam olarak bilgilendirmesinin gerektiğini ve paniğe neden olabilecek spekülatif haberlerin ya da yanlış bilgilerin yayılmasının önüne geçmek açısından kritik önemde olduğu ifade edildi.

Sağlık Bakanlığı’nın yerel yönetimlerle de işbirliği yapması gerektiğini belirten TTB, şu uyarılarda bulundu:

– Alandan edindiğimiz bilgiler sağlık kuruluşlarında koruyucu ekipman temininde sorunlar yaşandığını göstermektedir.

– Hekimler ve sağlık çalışanları enfekte olabilecek kişilerle temas açısından en yüksek risk grubunda olduklarından İran ile komşu illerden başlamak üzere sağlık kuruluşlarında koruyucu tıbbi malzeme ve ekipmanların stokları bir an önce yeterli hale getirilmelidir.

– Etken virüsün tanısına yönelik serolojik testlerin Hıfzıssıhha Merkezi dışında üniversite hastanelerinin laboratuvarlarında da çalışılmasına dönük düzenlemeler yapılmalıdır.

Reklam

Diğer haberler

Reklam

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi