Türkiye Basın Özgülüğü Endeksinde 180 ülke arasında 154’üncü oldu

0

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün yayımladığı Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’ne göre Türkiye, bu yıl, 180 ülkenin yer aldığı listede 154’üncü oldu. Korona virüs salgını sürecinde sansür ve baskıcı tavır sergilemekle suçlanan ülkelerin listede son sıralarda yer alması dikkat çekti.


Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü tarafından her yıl yayımlanan Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi sonuçları yayımlandı. Buna göre her yıl olduğu gibi yine ilk sıralarda İskandinavya ülkeleri olan Norveç, Finlandiya, Danimarka, İsveç ile Hollanda ilk sıralarda yer aldı. Bu ülkelerin ihlal puanları ise “0”. 2018 ve 2019’da 157’nci sırada yer alan Türkiye’de ise basın özgürlüğüne dair ihlal puanı ’68,3’ olarak belirtildi. 180 ülke arasında Türkiye’nin yeri 154 olarak kayda geçti.

Korona virüs salgını sürecinde verileri gizlemekle, baskıcı bir tutum sergilemekle suçlanan Çin listede 177’nci, İran ise 173’üncü sırada yer alırken, Irak ise geçen yıla oranla altı sıra aşağı düşerek 162’nciliğe geriledi.

Avrupa ülkelerinden Macaristan 89’uncu sıraya gerilerken, listede, Britanya 35, İtalya 41’nci sırada, ABD ise 45’inci sırada yer aldı. Brezilya 107, Hindistan 142’nci, Rusya 149’uncu, Suriye 174’üncü sırada bulunuyor.

Örgütün listesinde son sırasında Kuzey Kore bulunuyor.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi