Türkiye Büyük Millet Meclisi 100 yaşında!

0

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından ilan edilen ’23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ bu sene korona virüs tedbirleri nedeniyle evlerden kutlanıyor.


Her sene  düzenli olarak kutlanan “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” bu sene korona virüs salgını nedeniyle evlerden kutlanıyor. Mustafa Kemal Atatürk, “Küçük hanımlar, küçük beyler… Sizler hepiniz, geleceğin bir gülü, yıldızı, bir bahtının aydınlığısınız. Memleketi asıl aydınlığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız.” ifadelerini kullanarak 23 Nisan tarihinin önemini vurgulamıştı.

23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilân ettiği tarih olarak kayıtlara geçmiştir. Mustafa Kemal Atatürk, 23 Nisan 1924’de 23 Nisan gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiş, bu tarihten 5 yıl sonra 23 Nisan 1929’da bu bayramı çocuklara armağan etmiştir. 1980’li yıllarda Milli Güvenlik Konseyi, bu bayrama resmi olarak “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” adını vermiştir.

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu, büyük önder Atatürk’ün düşüncesinde çocuklar, milletin geleceğidir. Atatürk “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” hakkında, “Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da milli egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir.” demiştir.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi