Türkiye-İran sınırında deprem: Van’da 9 kişi hayatını kaybetti

0

Türkiye-İran sınırında sabah saat 08.53’te 5,9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Kandilli Rasathanesi’nden yapılan açıklamada depremin merkez üssü olarak İran’ın Batı Azerbaycan Eyaleti’nde yer alan Hoy şehri olduğu bildirildi. Deprem Van’da da hissedilirken çok sayıda kerpiç evin ve ahırın yıkıldığı öğrenildi.


İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 7 kişi hayatını kaybederken, enkaz altında vatandaşların olduğu söyledi.

Soylu, daha sonra yaptığı açıklamada, “Dördü çocuk olmak üzere dokuz vatandaşımızı kaybettik. Hayatını kaybedenler Özpınar ve Güvendik köylerinden. Allah rahmet eylesin. Enkaz altında kalan yok. Deprem bölgesine bin 250 çadır sevk edildi” diye konuştu.

İçişleri Bakanı ayrıca, Başkale ilçesi köylerinde enkaz altında kalan vatandaşlar olduğunu da belirtti.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, yaptığı açıklamada, “50 vatandaşımız yaralandı. 25 ambulans, bir helikopter ambulans ve 13 UMKE ekibi anında olay yerine intikal etti. Durumu kritik iki kişi ve diğer yaralılarımız için her türlü çabayı gösteriyoruz.” dedi.

Milli Savunma Bakanlığı, depremin ardından Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bölgeye destek ulaştırılması için tüm hazırlıklarını yaptığını duyurdu. Bakanlığın twitter hesabından yapılan açıklamada, “Van’da meydana gelen depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah´tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz. TSK, bölgeye destek ulaştırılması için tüm hazırlıklarını yapmıştır, yaraların sarılması için her türlü göreve hazırdır!” ifadeleri yer aldı.

 

 

 

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi