Türkiye’de her 100 bin kişiden 350’si cezaevinde

0

İnfaz yasasının görüşüldüğü Meclis Genel Kurulu’nda hararetli tartışmalar devam ediyor. CHP’li Tufan Köse, Türkiye’de her 100 bin kişiden 350’sinin cezaevlerinde olduğuna dikkat çekerek, “AKP’li yıllarda uyuşturucu kullanımı onlarca kat artmış, antidepresan kullanımı artmış, boşanma oranları artmış yani karşı karşıya olduğumuz bu tabloda iktidar eliyle yaratılmış büyük bir çöküntü içerisindeyiz” diye konuştu.


Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda infaz teklifi çalışmaları sabaha dek devam etti. Saat 04.24’e kadar çalışan Genel Kurul’da infaz teklifinin 55 maddesi kabul edilirken, toplamda 3 bölümden oluşan teklifin ikinci bölümünde yer alan maddelerin oylamaları tamamlandı.

Rusya’dan sonra en fazla nüfus Türkiye’de

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çorum Milletvekili Tufan Köse, Genel Kurulda yaptığı konuşmada, Avrupa Konseyinin yayımladığı cezaevleri raporuna değinerek, “Rusya’dan sonra en çok cezaevi nüfusu olan maalesef Türkiye. Rusya’da 100 bin kişide 386 kişi, ülkemizde de 100 bin kişide 350 kişi civarında. Hâlbuki dünya ortalaması 146 kişi yani neredeyse yarısından da az. Her 100 bin kişiden 350 civarında insanımızın cezaevlerinde tutuklu veya hükümlü olduğu böyle bir ortamda bütün dünyayı da etkileyen bir salgın hastalık cezaevlerinin de kapısını çaldı.” ifadelerini kullandı.

İktidar eliyle yaratılmış büyük bir çöküntü içerisindeyiz

Köse, infaz yasasıyla mevcut düzenin değişmeceğine vurgu yaparak, “AKP’li yıllarda uyuşturucu kullanımı onlarca kat artmış, antidepresan kullanımı artmış, boşanma oranları artmış yani karşı karşıya olduğumuz bu tabloda iktidar eliyle yaratılmış büyük bir çöküntü içerisindeyiz. Bunun da en önemli sebebi, bu adaletsiz ve zalim düzendir. Bu yasa teklifiyle de bu adaletsiz, zalim düzeni değiştirme ihtimalimiz yok.” diye konuştu.

Kadına şiddetin artmasına rağmen biz suçluların çıkış yolunu açmış oluyoruz

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer ise, korona virüs salgını nedeniyle kadına şiddetin arttığına dikkat çekerek, “Özellikle salgın döneminde, evlere kapanılan şu dönemde geçmiş aylara göre kadın cinayetlerinde olağanüstü artış var. Kadınlara yönelik şiddette artış var ama biz buna rağmen kadına şiddet suçlularına çıkış yolunu, kadın katillerine, kadınları yaralayanlara çıkış yolunu açmış oluyoruz.” dedi.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi