Türkiye’nin bağış karnesi: Kişi başı yardım ve bağış miktarı 303 TL

0

Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı’nın (TÜSEV)’in Türkiye’de Bireysel Bağışçılık ve Hayırseverlik 2019 raporu yayımlandı.


Türkiye’nin 67 şehrinde, 201 ilçede; 2 bin 500 kişi ile yüz yüze gerçekleşen araştırma Türkiye’de bireylerin bağış yapma tercihlerini, vakıflara, derneklere ve bu kuruluşların çalışmalarına nasıl baktıklarını görmek amacıyla yapıldı.

Rapor Türkiye’nin bağış ve yardım karnesini oluşturdu. Rapora göre; Türkiye’de yıllık kişi başı yardım ve bağış miktarı 303 TL. Enflasyon göz önüne alınırsa 2019’un kişi başı bağış ve yardım miktarı diğer yıllara göre beklenilenin altında kaldı.

Türkiye’de yoksullara yardım öncelikli olarak devletin görevi olarak görülüyor

“Yoksullara yardım kimin görevidir?” sorusuna yüzde 44 “devlet”, yüzde 20 “hali vakti yerinde vatandaşların”, yüzde 22 “tüm vatandaşların”, yüzde 9 “sivil toplum kuruluşların” yüzde 5 ise “dindar vatandaşların” cevabını verdi.

Vatandaşlar yardım kuruluşu aracılığı ile değil doğrudan yardım etmeyi tercih ediyor!

“Elinizdeki parayı doğrudan kendiniz mi yoksa ilgili bir kuruluşa bağış yaparak mı ihtiyaç sahiplerine ulaştırmayı tercih ederdiniz?” sorusuna yüzde 87 ile “doğrudan kendim ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak isterim” cevabını verdi.

Akrabalara en çok yardım nakit para yardım yapılıyor

“Geçtiğimiz bir yıl içerisinde akraba, komşu, ya da herhangi bir diğer ihtiyaç sahibine doğrudan yiyecek, giyecek, yakacak veya para yardımı yaptınız mı?” sorusuna yüzde 38’i “evet” cevabını verdi. Akrabalarına yardım ettiğini söyleyenlerin yüzde 47’si nakit para, yüzde 24’ü yiyecek, yüzde 18’i giyecek ve yüzde 3’üyakacak yardımında bulunduğunu belirtmiştir.

Herhangi birine yapılan yardımların niteliği ise yüzde 47 ile nakit para. Nakit paradan sonra en çok yiyecek yardımı yapılıyor.

Yapılan yardımların miktarı küçük olduğu için yardım kuruluşu tercih edilmiyor

“Yaptığınız yardımı bir kuruluş aracılığıyla yapmamanızın en başta gelen nedeni hangisidir?” sorusu sorulan bağışçıların yarısından fazlası yaptığı yardımın miktarını küçük gördüğü için yardım kuruluşları aracılığı ile yardım yapmadığını söylüyor.

Bağışçıların yüzde 15’i ise yardım kuruluşlarına güvenmiyor. Yüzde 9’luk bir kısım ise söz konusu kuruluşları tanımadığını söylüyor.

İyi hissettirdiği için bağış yapılıyor

Bağış yapmaya teşvik eden nedenler arasında en çok “zor durumda olanlara yardım isteği”, “kendini iyi hissetme” ve “bağış yapılan konunun önemi” öne çıkmaktadır.

Daha çok bağış yapmak için “daha fazla para sahibi olmak”, “bağışın nasıl harcanacağından emin olmak” ve “STK’ların daha şeffaf olması” gibi istekler yer alıyor.

10 kişiden 4’ü dilencilere para veriyor

Raporda dikkat çeken önemli detaylardan biride Türkiye’de her 10 kişiden 4’ü dilencilere para veriyor. “Dilencilere para verir misiniz” sorusuna yüzde 40 ile “evet” yanıtı verildi. 2015 yılında yapılan aynı araştırma “dilencilere para verir misiniz” sorusuna yüzde 50 “evet” yanıtını vermişti. Rapora göre; dilencilere para vermekte en önemli etken dini inançlar ve acıma duygusu.

Dilencilerin durumu için ise devlet ve başkaları sorumlu görülmüyor. Dilencilerin bulunduğu durum öncelikle olarak kendi tembellikleri ve kader sorumlu tutuluyor.

Ramazan Bayramı’nda fitre verenlerin oranında düşüş!

2004 yılında Ramazan Bayramın’nda fitre verenlerin oranı 2004 yılında yüzde 79’da iken 2019 yılında yüzde 58’e geriledi. Zekat verenlerin oranı ise yüzde 40’dan yüzde 23’e geriledi.

Kurban kesenlerin oranı 2004 yılında yüzde 57 iken yüzde 39’a indi. Rapora göre bundan dolayı yardımların ekonomik zorluklar sonucu gerilemiş olabileceği yönünde.

Kişi başı bağış miktarı tahminlerin altında kaldı: 303 TL

Rapora göre; Türkiye’de kişi başına ortalama yıllık bağış ve yardım miktarı 303 TL. 2015 yılında bağış miktarı 228 TL olarak tahmin edilmiş, 2019 için enflasyonlar dahilinde bu rakam 360 TL olarak güncellenmiş fakat 2019’da bağış miktarı beklenilenin altında kaldı. Türkiye’de bağış ve yardım miktarı 2015’e göre azalma göstermiştir.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi