Reklam

Türkiye’nin doğalgazla imtihanı

0

Enerji piyasası verilerine göre Avrupa piyasalarında bin metreküp doğalgazın fiyatı ortalama olarak 110-120 dolar seviyelerindeyken, Türkiye’ye gelen gazın fiyatı 250-280 dolar seviyelerinde.


Yeni yılın ilk doğalgaz faturalarının gelmesiyle birlikte tartışma konusu olan doğalgaz fiyatları geçtiğimiz günlerde de sosyal medyada gündem olmuştu. Konuyla ilgili açıklama yapan CHP Balıkesir Milletvekili ve CHP Genel Başkanı Enerji Başdanışmanı Ahmet Akın, tüm dünyada doğalgaz fiyatlarının azaldığını, Türkiye’de ise arttığını söyleyerek iktidarın enerji politikalarının vatandaşa değil, yandaşa çalıştığını, kamunun israfının vatandaşın omzuna yüklendiğini belirtmişti.

Uzmanlar doğalgaza indirim beklemiyor

Deutsche Welle Türkçe’ye konuşan Eski BOTAŞ Doğalgaz Daire Başkanı ve enerji piyasası uzmanı Arif Aktürk ise TürkAkım projesiyle ilgili olarak, yeni hatla sadece gazın güzergahının değiştiğini söyledi. Aktürk, “Daha önce Rus gazı Ukrayna üzerinden Türkiye’ye ulaşıyordu. TürkAkım ile daha güvenli bir güzergah sağlanmış oldu. Fakat sözleşmede bir değişiklik söz konusu olmadı. Doğalgazın fiyatı dokuz aylık petrol ürünlerinin ortalamasına göre hesaplanıyor. Bu hesaplama yönteminin devam ettiğini söyleyebiliriz. Başka deyişle fiyatta bir değişiklik yok” diye konuştu.

Reklam

Global Enerji Derneği Başkanı Murat Dilek ise doğalgaz fiyatlarıyla ilgili olarak, “Enerji fiyatları yükselmeye devam ediyor. Bir yandan da döviz kurunun arttığını görüyoruz. Bunlar maliyetlerin artması anlamına geliyor. Dolayısıyla doğalgaz fiyatlarında bir düşüş beklenmiyor” dedi.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin (TMMOB) 2019’da gerçekleşen rakamlar üzerinden yaptığı hesaplamalara göre 2020 asgari ücretindeki artışın 2019’da gerçekleşen doğalgaz fiyatlarındaki artışın gerisinde kaldığı ortaya koyuyor.

Türkiye’de 2020 için asgari ücrette net yüzde 15 artış yapılırken, sadece 2019’da doğalgaz fiyatları toplamda yüzde 37 zamlanmıştı.

Avrupa İstatistik Ofisi’nin 2019 rakamlarına göre Türkiye doğalgaz fiyatlarının asgari ücrete oranında Belçika, İrlanda ve Almanya gibi ülkelerin gerisinde olduğu, Slovenya ve Macaristan gibi ülkelerle yakın sıralamalarda yer aldığı belirtiliyor.

Reklam

Diğer haberler

Reklam

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi