Türkiye’nin ilk korona virüs raporu yayımlandı: Kuluçka süresi, belirtileri, ölüm oranları…

0

Türkiye’nin korona virüs salgınına ilişkin ilk bilimsel veri çalışması yayımlandı. 125 hastaneden bin 14 hastaya ait 6 bin veri üzerinden yapılan araştırma, İngiltere’deki tıp dergisi ‘The New England Journal of Medicine’nin ön baskısında yayınlandı. Araştırmada korona virüsün Türkiye’de kuluçka süresinin 5,4 gün olduğu belirtildi.


Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Tevfik Özlü’nün başkanlığında bir ekip tarafından yapılan Türkiye’de korona virüs vakalarını inceleyen araştırma, ‘The New England Journal of Medicine’ dergisinin ön baskısında yayınlandı. Hürriyet gazetesinin haberine göre, Türkiye’deki salgına ilişkin yurt dışında yayınlanan ilk bilimsel makale niteliğini taşıyan 27 sayfalık araştırmanın, daha da genişletilerek asıl baskıya verilmesi için yeni kurulan Bilimsel Araştırmalar Komisyonu’nun gözetimine verildiği belirtildi.

5 haftalık verileri içeren ve Türkiye’nin en çok hastayla yapılan ilk “korona virüs raporu” olarak belirtilebilecek araştırmanın detayları şöyle:

– Korona virüse yakalanan hastaların ortalama yaşı 50. Hastalık 50 artı eksi 18 yaş aralığında görüldü. Hastalanın yüzde 54,7’sinin erkek olduğu saptandı.

– Hastalarının yüzde 43,9’unun, virüs taşıyan bir kişiyle temasta bulunduğu ortaya çıktı.

– Hastalar arasında son 14 gün içinde yurt dışında olanların oranı yüzde 8,2 olarak belirlendi.

– Hastaların yüzde 70’inin kentsel çevrelerde yaşadığı ortaya çıktı.

– Korona virüs’ün enfekte kişiyle temastan sonraki ortalama kuluçka süresi de 5,4 gün olarak belirlendi.

– Başvuruda en sık görülen semptomlar yüzde 65,7 öksürük, yüzde 49,2 ateş, yüzde 39,6 halsizlik ve yorgunluk olarak saptandı. Hiçbir semptom göstermeyen hasta oranı yüzde 5,9 olarak belirlendi.

– Korona virüsün Türkiye’de ölüm oranı 3,8 oldu. İzlenen hastalanın yüzde 9,5’i ayakta, yüzde 79,4’ü izole servislerde, yüzde 11,1’i yoğun bakım ünitesinde tedavi edildi.

Olumlu sonuç verdiği yönünde değerlendirildi

Bilimsel çalışmanın değerlendirme bölümünde ise hastalığın Türkiye’de seyri ve sonuçlarıyla ilgili olarak şu yorumlar yapıldı:

“Türk nüfusunun genç yaşı, erken 65 yaş üstü insanlar için sokağa çıkma yasağı, ardından sokağa çıkma yasağı olanların Türkiye’nin yoğun bakım ünitesine kabul edilmesi ve mekanik ventilasyon gerektiren düşük sayıda vaka dikkat çekici ve düşük toplam mortalite (ölüm) oran söz konusu. Hastalığın ilerlemesinin şüpheli durumlarda bile hidroksiklorokin tedavisinin erken kullanımı gibi stratejilerle önlenmesi, antiviral ilacın erken uygulanması, tüm zatürre ve yüksek akışlı hastalarda favipiravir yüzüstü pozisyonla birleştirilmiş oksijen ve NIMV tedavileri olumlu sonuç verdi.”

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi