Türkiye’nin yerli otomobiline kenevirden batarya üretilecek

0

Bozok Üniversitesi, yerli otomobil markası TOGG’a kenevir kullanarak batarya sistemi üretecek.


Yerli otomobil markası TOGG’un yerliliği tartışılırken Bilişim Vadisinde yapılan basın toplantısından TOGG’un Ceo’su olan Gürcan Karakuş’tan açıklama geldi. Karakuş:

“Marka yaratmadan tasarıma kadar dünyanın en iyileri ile çalıştık. Aracın elektrikli motoru için Bosch ile görüşüyoruz. Bataryası için Çin ağırlıklı 6 firma ile gizlilik sözleşmesi imzaladık.”

dedi. Karakuş, açıklamasında otomobilin tüm parçalarının yerli olamayacağını vurguladı. Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ ise yerli otomobil ile ilgili şunları kaydetti:

“Süper kapasitör yapımında kenevirden yararlanılıyor. Biz de bu yönde Ar-Ge merkezi kuracağız. Bozok Üniversitesi, kenevire dayalı batarya üretecek. Kenevir kullanılarak üretilen bataryaların mevcut bataryalardan ömrü çok daha uzun. 200 kat daha uzun ömürlü olan bir bataryadan bahsediyoruz. Biz, neden yerli otomobilimizin bataryasını üretmeyelim? Kenevir esaslı batarya yapımında öncü bir üniversite olmayı düşünüyoruz. Dolayısıyla yerli otomobilimizin bataryasını inşallah biz üretebiliriz. Bu bizim hayalimiz, gerçekleştiremeyeceğimiz bir hayal değil. Çünkü literatür bilgileri bize bunu gösteriyor. Bununla ilgili önemli altyapımız olduğunu ve çalışmalarımızın başladığını söyleyebilirim.”

 

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi