Ulusal para birimleri üzerinden ticarete ağırlık verilecek

0

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Küresel finans dengelerinde görülebilecek değişiklikleri, yaşanabilecek istikrarsızlıkları göz önüne alarak ulusal para birimleri üzerinden ticarete daha fazla ağırlık vermemiz gerekiyor.” dedi.


Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye İhracatçılar Meclisi, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu, TOBB, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu, MÜSİAD, TÜSİAD, Türkiye Müteahhitler Birliği ve Uluslararası Yatırımcılar Derneği başkanlarıyla video konfrans yöntemiyle 13’üncü İstişare Kurulu toplantısını yaptı.

Asya ülkeleri ve Çin’de toparlanma sürecine girildiğini, ihracatın bu bölgelere kaydırılabileceğini belirten bakan Pekcan, salgın sürecinde mali yapıları ve fonksiyonları bozulmayan şirketlerin çok daha hızlı bir şekilde ayağa kalkacağını, talebe karşılık vereceğini dile getirdi.

Pekcan, üzerinde hassasiyetle durdukları konulardan birinin de yerel para birimleriyle ticaretin önünü açmak olduğuna dikkat çekti.

Bakan Pekcan, “Merkez bankalarının parasal genişlemeye gittiği bu dönemde, küresel finans dengelerinde görülebilecek değişiklikleri, yaşanabilecek istikrarsızlıkları göz önüne alarak ulusal para birimleri üzerinden ticarete daha fazla ağırlık vermemiz gerekiyor. Bunun için biz kamu olarak gerekli çalışmaları yapacağız ancak özel sektör olarak sizlerden de destek bekliyoruz.” diye konuştu.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi