Reklam

Üniversite hocalarına disiplin soruşturması

0

Üniversite hocasının sosyal medya yazıları nedeniyle üniversitesi tarafından sözleşmesinin yenilenmemesi üzerine yaptığı basın açıklamasına katılan öğretim üyelerine disiplin soruşturması açıldı.


Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Oktay Gökdemir’in yaptığı basın açıklamasına katılan öğretim üyesi olan Prof. Dr. Kemal Kocabaş, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ethem Duygulu ve Eğitim-iş sendikasının üniversite temsilcilerine açılan soruşturmaya gerekçe olarak basın açıklamasına katılmaları gösterildi.

“Özgürlüklerimiz sorgulanıyor”

Reklam

BirGün’den Meral Danyıldız’ın haberine göre, basın açıklamasının mesai saatleri içerisinde yapılmadığını ve kampüs dışında gerçekleştiğini söyleyen Prof. Dr. Kemal Kocabaş, basın açıklamasına katılmalarını insanlık vicdanı olarak değerlendirdi. Kocabaş, “Oktay Gökdemir üniversitemizin çok değerli bir tarihçisi. Sözleşmesinin yenilenmesi gerekiyordu ancak üniversite tarafından uzatılmadı. Oktay’ın çığlığını duymak ve onu anlamak zorundaydık. 12 Eylül sürecinde yaşamış birisi olarak dışarda açıkta kalmanın, ekonomik zorluklarla karşı karşıya olmanın ne demek olduğunu çok iyi biliyorum. Bu süreçte kendisinin yanında olmak istedik. Bir insanlık vicdanı olarak Gökdemir’e omuz verdik. Şimdi böyle bir soruşturma söz konusu ve en temel haklarımız, özgürlüklerimiz sorgulanıyor” dedi.

“Üniversite özgür değilse, toplum hiç özgür değildir”

Üniversitelerin daima özerk kalması gerektiğini söyleyen Kocabaş, “Bizim şu anda en temel hak ve özgürlüğümüzü sorguluyorlar. Üniversite, özgürlük kentidir; evrensel, her türlü farklı düşüncenin harmanlandığı bir yerdir. Üniversite özgür değilse, toplum hiç özgür değildir. Orada olduğum için bu sebepten onur duyuyorum. 2020 yılı üniversiteleri böyle olmamalıydı. İfade özgürlüğünü yaşayamadığınız, gösteri ve yürüyüş hakkını kullanamadığınız bir üniversite, üniversite değildir. Bu konuda ülkemizin geldiği nokta anlamıyla büyük bir acı içerisindeyim. Ben, üniversitenin evrensel bir kavram olduğunu, çokseslilik olduğunu, bunlar olmadığı takdirde bilimin üretileceği bir yer olmadığını ifade etmek isterim. Her dönemde üniversiteler çok geriye gitti ve daima özerk olması gerektiğini savundum. Bunun ne kadar acil olduğunu şimdi çok daha iyi anlıyoruz.” diye konuştu.

Reklam

Diğer haberler

Reklam

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi