Uzmanlardan uyarı: Salgınlar yeniden gündeme gelebilir

0

Servet Ünsal’ın “Aşıyı reddeden aile sayısı 50 bini geçerse, yılda 10 bin çocuğumuz ölecek” sözleri aşı konusundaki tartışmaları öne çıkardı

Bir süredir Türkiye’nin gündeminde olan çocuklarına aşı yaptırmak istemeyen ailelerin çıkışları nedeniyle “aşı tartışması” yaşanıyor.
Bu tartışmaya Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Dr. Servet Ünsal da katıldı.

Ünsal, aşı tartışmasını ” 2003’te aşıyı reddeden 189 aile vardı. 2017’de 23 bine yükseldi. Eğer bu sayı 50 bini geçerse yılda 10 bin çocuğumuz ölecek” sözleriyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) gündemine taşıdı.

Independent Türkçe’den Lale Elmacıoğlu’nun haberine göre, aşıya olan karşıtlığı değerlendiren uzmanlar, aşıyı reddeden ailelerin sayısının artmasının salgın hastalıkları yaygınlaştıracağını belirtti.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İlyas Dökmetaş, “Aşı reddi ile sadece birey değil, toplumun en kırılgan kesimleri başta olmak üzere tüm toplum zarar görecektir” dedi.

Aşılama zayıflatılmış virüs ya da bakterilerin vücuda verilerek yapay bağışıklık elde edilmesi olduğunu belirten Dökmetaş, şunları kaydetti:

Aşılama programları, aşı ile önlenebilir bulaşıcı hastalıkları önlemeyi, bu hastalıkların neden olduğu ölümler ve sekelleri engellemeyi amaçlar. Aşı bir çok hastalığa karşı bireysel bağışıklığı sağlar. Aynı zamanda aşılanmamış kişilerin, aşılanan kişiler nedeniyle, hastalık etkeni ile temaslarının azalması sonucu salgın hastalık olasılığı azalır. Toplumsal bağışıklık sağlanmış olur. Kızamık, difteri, boğmaca, tetanoz, çocuk felci, hepatit gibi bir çok bulaşıcı hastalık aşı ile engellenebilmektedir. Aşı reddi, toplum bağışıklaması (toplumsal bağışıklık) için tehdittir. Hastalık salgınları çıkmasına, bu salgınların diğer bölgelere, ülkelere, kıtalararası yayılmasına yol açabilecek etkiler göstermektedir. Bu salgınlar, aşılanması henüz tamamlanmamış bebekler, yaşlılar, kronik hastalığı olanlar gibi hassas gruplarda hastaneye yatışlara hatta ölümlere neden olabilir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de aşı karşıtı gruplar artmaktadır. Aşı etkinliği ile ilgili ya da yan etkileri gibi konulardaki endişeler, güven problemi, komplo teorileri bu sayının giderek artmasına neden olmaktadır. Aşı reddi ile sadece birey değil, toplumun en kırılgan kesimleri başta olmak üzere tüm toplum zarar görecektir. Aşı reddi ülkemiz için ciddi ve geri dönülmez sonuçlara yol açabilir.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi