Vajinismus nedir? Nasıl tedavi edilir?

0

‘Cinsel ilişkiye girememe ve korkma durumu’ olarak tanımlanan vajinismus rahatsızlığı toplumda ender de olsa rastlanabilen bir rahatsızlıktır. Vajina girişi çevresindeki kasların istem dışı kasılması sonucu cinsel ilişkinin ağrılı ya da imkânsız bir şekle gelmesine tıpta vajinismus denilir.

Çiftlerin cinsel yaşantısını olumsuz yönde etkileyen ciddi bir rahatsızlık olan vajinismus, oldukça zor ve ağrılı cinsellik yaşama şeklinde kendisini göstermektedir. Bu şekilde cinsel ilişkiye engel olabilecek özellikle kızlık zarı veya vajina ile ilgili bir sorunun olup olmadığı net bir şekilde anlaşılabilmesi için öncelikle cinsel terapiler konusunda deneyimli bir jinekolog hekim tarafından muayene şarttır.

Cinsel ilişkiye kızlık zarının kalın, sert veya yüksek kenarlı olması gibi nedenlerden ötürü giremeyen kadınlarda cerrahi tedaviler veya ilaç tedavileri ile sonuç almak mümkünken, vajinismusta problem çoğu zaman psikolojik nedenlere bağlıdır ve bu nedenle genelde cinsel terapiler ile çözüme kavuşulmaktadır. Ülkemizde 2006 yılında yapılan bir çalışmaya göre her 10 kadının birinde vajinismus sorunu görülmektedir. Ülkemizde belki de en gizli cinsel sorundur. Nitekim vajinismus hastalarının çoğu, bu problemlerinin yalnızca kendilerine ait olduğunu düşünüp utanarak sorunlarını çevrelerinden gizlemektedirler.

Vajinismus Nedenleri

-Doğuştan gelen kızlık zarı yapısı fiziksel problem olarak etkileyebilmektedir.

-Geleneksel, baskıcı ve koruyucu aile yapısı ile yetiştirilme

-Geçmişte yaşanılan cinsel travmalar

-İlişkide ağrı beklentisi veya korkusu

Vajinismus Belirtileri

-Cinsel ilişki sırasında acı çekeceğine dair düşünceler nedeniyle yaşanılan kasılmaların cinsel birleşmeye izin vermemesi

-Penisin vajinaya girişinin ağrılı ya da zor olması

-İlişki esnasında bulantı, kusma ve bayılma

-Cinsel ilişki sırasında acı, yanma ve batma hissi

-Vücutta karın, kalça, göğüs, bacak, kol gibi değişik kas gruplarında spazmlar

-Cinsel ilişki sırasında bacakları kapatma ve eşini iterek kaçınma davranışları

-Ağrı ve acıdan dolayı zamanla cinsel istekte azalma

-Jinekolog muayene esnasında zorlama ve hekime izin vermeme

Vajinismus Tedavisi Yöntemi

Vajinismusta kişiye özel tedavi yöntemi uygulanır ve hastayı görmeden yorum yapılmamaktadır. Vajinismus tedavisinin başarısı da hekimin yetenek, tecrübe, ve bilgi birikimine bağlı olduğu kadar hastanın çözüm isteği, içinde bulunduğu sosyal ve kültürel koşullar kadar eş desteği ve de bir çok şeye bağlıdır.

Bazı hastalarda psikolojik olarak ilerleyen tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Genellikle hastanın geçmişine inilmektedir ve cinsellikle alakalı yaşamış olduğu sorunlar araştırılır. Kimi hastalara ise kombin dediğimiz her sistemden içeren tedavi yöntemleri birleştirilerek uygulanabilir.

Sonuçta seçilecek tedavi yöntemi hastaya uygun şekilde seçilir ve hastanın rahatsızlık duyduğu, yapmaktan korktuğu şeyler istenilmez. Tamamen kişiye duygularını kontrol etme becerisi öğretilir.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi