Reklam

Van’da çığ düşmesi sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı yükseliyor

0

Van’ın Bahçesaray ilçesinde çığ altındaki 2 kişiyi arayan ekiplerin üzerine ikinci bir çığın düşmesi sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 33’e yükselirken 75 kişinin ise yaralandığı açıklandı.


Dün akşam saat 17.00 sıralarında üzerine çığ düşen minibüste bulunan 5 kişinin hayatını kaybettiği bildirilirken, 6 kişi ise sağ olarak kurtarılmıştı. Çığ altında olduğu düşünülen 2 kişiyi kurtarma çalışmaları devam ederken meydana gelen ikinci çığ düşmesiyle birlikte hayatını kaybedenlerin sayısı 33’e yükseldi.

AFAD açıkladı

Reklam

Afet Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından yapılan açıklamada, “Van Bahçesaray ve Çatak arasındaki bölgeye düşen ikinci çığda, aralarında şehit olan güvenlik görevlilerimizin de bulunduğu, toplam 33 kişi hayatını kaybetti; 53 kişi ise yaralandı. Çığ altında kalan AFAD Van İl Müdürü ile Birlik Müdürü hastanede tedavi görüyor. Olaya müdahale için bölgedeki AFAD il müdürlüklerinden 67 arama kurtarma uzmanı 11 araçla alana sevk edildi. Ayrıca 75 kişilik Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ve 10 kişilik AFAD arama kurtarma ekibi ile 2 araç, Ankara’dan askeri uçakla bölgeye gönderiliyor.” ifadeleri kullanıldı.

Reklam

“Acımız büyük. Çare olmak görevimiz.”

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ise, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “443 kişilik 112 Acil personelimiz, 297 kişilik UMKE personelimiz; 18’i paletli-özel donanımlı 109 ambulansımız, 9 UMKE aracımız afet bölgesinde. Çok sayıda cerrahımızla uzman hekimi Van’a sevk ettik. Acımız büyük. Çare olmak görevimiz.” dedi.

Bakan Koca, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımın ardından yaptığı ikinci bir açıklamasında ise yaralı sayısının 75 olduğu söylerken, hayatını kaybedenlerin sayısının ise yükselebileceği mesajını verdi.

Reklam

Reklam

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi