Vatandaş korona süresince kredi kartlarından son 5 yıla oranla, %44 daha fazla market ve gıda harcaması yaptı

0

Türkiye’de vatandaş korona virüs süresince kredi kartlarından harcama alışkanlıkları bir hayli değişti. Harcamalarının verilerinde ise istatistiksel olarak göze çarpan en önemli husus; vatandaş son 5 yıla oranla kredi kartı alışverişlerinde 10/17 nisan aralığında yaklaşık %44 daha fazla market ve gıda sektöründe harcama yaptı. 


Korona virüs salgını dünyada ekonomiyi ters düz etmeye, vatandaşın harcamalarını değiştirmeye itmeye, temel gıdaya yönelime itiyor. Dünyada korona virüs salgını başlangıcında insanlar marketlere koşarak temel gıda, dezenfektan malzemeleri ve kağıt havlulara hücum etmişti, temel hayatta kalma içgüdüsüyle hareket eden insanlar Türkiye’de de aynı yönelimde alışverişe koşmuştu. TCMB/DNG Danışmanlık şirketinin hazırladığı verilere göre Türkiye’de son 5 yılın istatistikleri baz alındığında vatandaşlar market ve market dışı gıda alışverişlerinde  %44 daha fazla alışveriş yaptı.

Kredi kartı harcamalarında bir başka dikkat çeken husus ise, internet üzerinden yapılan alışverişlerde vatandaşların son 5 yıla oranla yaklaşık %48 daha fazla harcama yapması.

TCMB/ DNG Danışmanlık’ın hazırladığı verilerin tam hali ise tabloda gösterilmiştir;

Resim

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi