Yelkenin Işığı Başarıya Doymuyor

0

2012 yılında; dünyanın en büyük yelken yarışı olan 30. Garda Optimis Miting’de yelken şampiyonluğu elde eden; rüzgarın çoçuğu, altın çocuk, rekortmen gibi unvanlarla ülkemizce tanınan Ömer Işık ile yelken sporu ve yelken şampiyonluğu hakkında keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.


Yelken sporuna ne zaman başladınız ve başlamanıza etken olan şey nedir?

Yelkene 2009 yılında komşumuzun oğlu sayesinde başladım.Heves ve merakım,çok fazla hiperaktif olmam beni bu spora itti.

İlk yarışa katıldığınızda kaç yaşındaydınız ve neler hissettiniz?

Diğer haberler

11 yaşındaydım.Çok heyecanlıydım ve kararlıydım.Belki yaşım küçüktü ama büyük hayallerim vardı,hedeflerim vardı.

2012 yılında dünyanın en büyük yelken yarışı olan 30. Garda Optimis Miting’de şampiyon oluşunuzdan,o günkü atmosferden ve hissettiklerinizden bahseder misiniz?

Garda da çok heyecanlıydım.Yarış öncesinde sürekli hayalini kuruyordum ve sürekli antreman yapıyordum.Hiç bir boşluğum yoktu.Yarışlarda heyecanımı yendim ve rahat yarışabildim.Son gün zaten ayrı bir güzeldi.Şampiyon olduğumu son yarışta kesinleştirdim.Bu büyük bir ayrıcalıktı benim için.Daha çok küçüktüm ve binlerce insanın karşısına çıkacaktım.Bu büyük bir gururdu.Çok mutlu bir o kadar da heyecanlıydım.

Eğer hayatınızda yelken olmasaydı ne ile ilgilenirdiniz,ne olmak isterdiniz?

Şuan spor bilimleri okuyor olmazdım mesela.Geçmişte başımızdan geçen ailevi bir sebep yüzünden doktorluğa ayrı bir zaafım var.Doktor olmayı çok isterdim.

Ömer Işık, yelkenli sporu yaparken.

Yelken hayatınızda nasıl bir yere sahip?

‘Yelken benim için bir oksijen’ diyebilirim.Onsuz yaşamak çok zor. Herşeyi unuttuğum,kendimi hatırladığım beni ben yapan bir yere sahip gönlümde.Hayatıma pek bir şey katmadı aslında.Tam tersine benden her zaman birşeyler götürdü.Yelken biraz karışık bir spor.Maliyeti çok fazla ve insanların çıkarları doğrultusunda sporcuları yetiştirdiği içinde menfaat kavramını barındıran bir spor.

Şuan hayatınızda maddi ve manevi yönden olmak istediğiniz yerde ve olmak istediğiniz gibi misiniz?

Hayır değilim.Çoğu sporcunun başına gelen durumdayım.Maddi olarak istediğim yerdeyim karnım doyuyor fakat hakettiğim konumda olduğumu düşünmüyorum.

Başarılarınızın ve birinciliklerinizin sırrı nedir?

Başarının sırrı yetenek ve azim.Çok çalışmak ve asla vazgeçmemek.Üzerimde emeği olan antrönörlerim var tabi.Geri kalan herşey tamamen hayal gücüm ve kendi hırslarımdan ibaret.

Yelken sporunda önemli olan püf noktalar nelerdir?

Çok fazla çalışmak.Günde on saat suda kalınması gerekiyor.Çok fazla antreman teori ve zeka önemli.Biraz da şans.Fakat çok iyi bir sporcu olunduğunda şansa ihtiyaç kalmaz,totalde her zaman kazanılır.

Şuan hazırlanmakta olduğunuz bir yarış var mı?

Aslında hedefim 2020 olimpiyatları.Fakat son zamanlarda antreman yapamıyorum.Spor lisesinde okuyorum ve daha çok derslere odaklandım.Ama yine de olimpiyatlara hazırlanıp orda yarışmak istiyorum.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi