YÖK Başkanı Saraç: Uygulamalı eğitim uzaktan öğretimle telafi edilecek

0

YÖK Başkanı Yekta Saraç, uygulamalı eğitim gören ve bu imkanın korona virüs nedeniyle ortadan kalktığı için, öğrenciler uygulamalı dersler yerine uzaktan öğretim yöntemiyle “ders, ödev, proje, uygulama dosyası ve benzeri etkinlikler veya yaz öğretimi” yapabileceklerini açıkladı.


Yükseköğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç, kişisel sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, korona virüs nedeniyle bir çok iş yeri faaliyetlerine ara verdiği için uygulamalı eğitim gören öğrencilerin eğitimlerine devam edebilmeleri için uygun ortamın kalmadığı gerekçesiyle, öğrencilerin mağduriyet yaşamamaları ve mezuniyet durumunda olan öğrencilerin sene kaybına uğramamaları için uzaktan öğretim yöntemiyle “ders, ödev, proje, uygulama dosyası ve benzeri etkinlikler veya yaz öğretimi” şeklinde yükseköğretim kurumları tarafından tamamlatılabilmesine karar verildiğini duyurdu.

YÖK Başkanı Yekta Saraç, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Yükseköğretimden Endüstriye Nitelikli İnsan Gücü” projemiz kapsamında, bazı lisans programlarında 7+1; bazı önlisans programlarında ise 3+1; yani 7 veya 3 dönem dersliklerde, 1 dönem ilgili sektörün işletmelerinde verilmek üzere “uygulamalı eğitim modeli” uygulanmaktadır.

Bu yıl bahar döneminde salgın nedeniyle örgün eğitime ara verilerek uzaktan eğitime geçilmiş, diğer taraftan pek çok işletme de faaliyetlerine ara vererek esnek veya kısmi zamanlı çalışmaya başlamış, dolayısıyla işletmelerde uygulamalı eğitime devam etme imkânı kalmamıştır.

Bu nedenle yükseköğretim kurumlarımızda 7+1 ve 3+1 eğitim modelinin uygulandığı programlarda işletmede uygulamalı eğitimin kazanımları ile öğrencilerin 5-6 hafta süreyle işletmelerde uygulamalı eğitim aldıkları dikkate alınarak,

2019-2020 Bahar dönemi için öğrencilerin eksik kalan uygulama eğitimi ve süresinin, uzaktan öğretim yöntemiyle “ders, ödev, proje, uygulama dosyası ve benzeri etkinlikler veya yaz öğretimi” şeklinde yükseköğretim kurumları tarafından tamamlatılabilmesine karar verilmiştir.

YÖK olarak içinde bulunduğumuz küresel salgın döneminde, yükseköğretimin bütün imkanlarını kullanarak “eş zamanlı farklı uygulamaları” devreye sokmaya ve mümkün olduğunca “en az mağduriyet” ile bu süreci yönetmeye çalışmaktayız.”

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi