YÖK Başkanı Yekta Saraç, salgın süresince yapılan uzaktan eğitimi değerlendirdi

0

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyurduğu, dünya akademi camiasının izlediği University World News’de yayınlanan makalesinde, korona virüs salgını süresince uzaktan öğretime ilişkin bilgileri ve eğitim sürecini anlattı.


Korona virüs tedbirleri kapsamında YÖK Başkanı Prof Dr. Yekta Saraç, Türk yükseköğretiminde uzaktan eğitime geçileceğini ve bahar dönemi boyunca yüz yüze ders olmayacağını açıklamıştı. Yekta Saraç sosyal medya hesabından yaptığı duyuruda, dünya akademi camiasının izlediği University World News’de yayınlanan makalesinde, eğitim sürecini ve uzaktan öğretim sistemine dair açıklamalarda bulundu.

Pandeminin bulunduğu ülkelerde üniversitelerin nasıl etkilendiğinin, Türkiye’de görülmesinden bir ay önce YÖK’ün Uluslararası İlişkiler Dairesi tarafından incelemeye alındığını aktaran Saraç, Avrupa, ABD ve Uzakdoğu’da belirlenen ülkelerin resmi otoritelerinin ve başarılı üniversitelerinin yol haritalarının incelenmeye ve raporlandırılmaya devam ettiğini belirtti.

Uzaktan eğitim sürecinde alınan kararları anlatan Saraç, “Daha az bölgelerimizde yaşayan öğrencilerimiz, internet sorunu ve olanaklarının fazla olmaması sebebiyle bazı sorunlar yaşayabiliyorlar ancak bölge belediyeleri ve yetkililer bu sorunlara çözümler getirebiliyor. Genel olarak baktığımızda uzaktan eğitim sistemimizin iyi çalıştığını söyleyebiliriz.” ifadelerini kullandı.

Saraç, makalesine şu sözleri ekledi:

“Kampüslerimiz, fiziki olarak kapalı olsa da akademisyenler ve öğrencilerle uzaktan eğitimle iletişim içindeyiz. YÖK olarak üniversite rektörlerimiz, Yürütme Kurulu üyelerimiz ve komisyonlarımız ile uzaktan eğitim konusunda daha inovatif çözümler bulmaya da gayret ediyoruz. İnovatif ve daha etkili çözümler de bulmaya gayret gösteriyoruz. Tabii ki hepimizin hayali sınıflarımızda yüz yüze eğitimlere döneceğimiz günlerdir.”

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi