YÖK’ten korona virüs günlerinde üniversiteler çalışması

0

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç korona virüs nedeniyle uzaktan öğretime geçilen üniversiteler hakkında mevcut durumları hakkında yapılan araştırmanın sonuçlarını paylaştı.

YÖK tarafından yapılan çalışmada 127 devlet ve  62 vakıf olmak üzere toplam 189 üniversiteden toplanan farklı alanlardaki bütün veriler değerlendirilerek analiz edildi. Yapılan çalışmanın sonucunda “189 üniversiteden 121’i (%64’ü)  23 Mart 2020 (YÖK’ün üniversitelerde eğitime ara vermesinden bir hafta sonra), 41’i (%21,6’sı) ise 30 Mart 2020, 25’i ise (%13,2’si) 6 Nisan 2020 tarihlerinde uzaktan öğretim uygulamalarına başlamıştır.” ifadelerine yer verildi.

YÖK Başkanı Yekta Saraç, kişisel sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlarda yapılan çalışmanın ayrıntılarına da yer verdi.

Saraç, “YÖK olarak, küresel Kovid-19 salgını sürecinde üniversitelerimizde verilen uzaktan öğretim süreçlerinin mevcut durumunu tespit etmek ve daha da iyileştirilmesi faaliyetlerine katkıda bulunmak üzere bir veri analizi çalışması yaptık.

127 Devlet ve 62 Vakıf olmak üzere toplam 189 üniversiteden elde ettiğimiz farklı alanlardaki bütün verileri değerlendirerek, salgın sürecinde üniversitelerdeki uzaktan eğitimin bir aylık durum tespitini yapmış olduk.

“Üniversitelerimizin uzaktan öğretime hızlı geçiş sağladığı, bahar dönemindeki derslerin %90’ının uzaktan öğretimle açıldığı, uzaktan öğretimin en yoğun uygulandığı alanın “Sosyal Bilimler” olduğu” vb. tespitlerimizin yer aldığı değerlendirmemizi kamuoyu ile paylaşıyoruz.

YÖK olarak, güçlü koordinasyon, esnek, “çerçeve kararlar ve düzenlemeler” ile bu zorlu süreci üniversitelerimizle birlikte yürütüyoruz. Sürekli değerlendirme ve tespit için bu tarz çalışmalarımız devam edecek…” ifadelerini kullandı.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi