AvrupaDünya

Yunan Başbakandan veto tehdidiYunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti ile Türkiye arasında imzalanan “Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası” ile ilgili “Mutabakatın geçersiz sayılması bir önkoşul olarak konmadıkça Yunanistan Libya için öngörülen herhangi bir siyasi çözümü, zirve toplantılarında kabul etmeyecek” dedi.


Yunan Başbakan Miçotakis, Ankara ile imzaladığı muhtırayı geçersiz ilan etmemesi halinde Trablus’un Avrupa Birliği ile imzalayacağı her türden anlaşmayı veto edeceklerini söyledi.

Deutsche Welle Türkçe’de yer alan habere göre, Alpha televizyonunda yayınlanan konuşmasında Miçotakis “Mutabakatın geçersiz sayılması bir önkoşul olarak konmadıkça Yunanistan Libya için öngörülen herhangi bir siyasi çözümü, (Avrupa Birliği) zirve toplantılarında kabul etmeyecek” dedi.

Miçotakis “Basitçe ifade etmek gerekirse konu daha zirveye gelmeden önce (Avrupa Birliği) dışişleri bakanları düzeyinde vetomuzu kullanacağız” diye konuştu.

Berlin konferansına davet edilmemek yanlıştı

Libya iç savaşına çözüm için pazar günü Berlin’de düzenlenecek konferansa çağırılmamasının “yanlış olduğunu” ve hayal kırıklığına uğradığını söyleyen Miçotakis Almanya Başkanı Angela Merkel ile Cuma günü telefon görüşmesinde konuyu gündeme getireceğini belirtti.
“Davet edilmememiz yanlıştı” diyen Miçotakis “Libya ile deniz sınırlarımız var ve Berlin’de olmalıydık” diye konuştu.


İlginizi Çekebilecek Haberler

Görüşlerinizi Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori: Avrupa