Yunan parlamentere yaptırım kararı

0

Türk bayrağını yırtan Yunan parlamentere tepkiler artıyor. AP, yaptırım kararı aldığını duyurdu.


Brüksel’de düzenlenen Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nun “Yunan Adalarında İnsani Durum” başlıklı oturumunda konuşan Yunan parlamenter Ioannis Lagos Türk bayrağını yırtmıştı. Lagos’un Türk bayrağını yırtmasının ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu “Şanlı bayrağımıza uzanan elleri nasıl kırdığımızı, denize nasıl döktüğümüzü en iyi bu ırkçı kafalar bilir. Avrupa’nın şımarık, ırkçı çocukları hadlerini bilsin. Avrupa, İslam karşıtlığı ve ırkçılığa artık dur demeli” diyerek tepki gösterdi.

Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli, genel kurulda Türk bayrağını yırtan Yunan parlamenter Ioannis Lagos hakkında yaptırım süreci başlattı. AP Sözcülüğü Vekili Delphine Colard, yaptırım sürecinin AP’nin Usul Kuralları uyarınca “Cezalar” başlıklı 176’ıncı maddesine dayanarak başlatıldığını ifade etti. Colard, “Söz konusu olaydan sonra AP Başkanı, milletvekili hakkında yaptırım sürecini başlatmıştır” dedi.

Yunan parlamenter Ioannis Lagos’a uygulanacak yaptırımlar arasında “kınama”, “2 ila 30 günlüğüne yetkilerinin askıya alınması”, “AP Genel Kurulunda oy hakkının elinden alınması” ve “parlamento faaliyetlerine katılımın bir süreliğine askıya alınması” seçenekleri bulunuyor.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi