Yunanistan’da kadın cumhurbaşkanı dönemi başlıyor

0

Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos’un yerine geçecek isim olarak Danıştay eski Başkanı Katerina Sakellaropoulou seçildi.


Görev süresi mart ayında dolacak olan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos’un yerine gelecek isim belli oldu. Başbakan Kiryakos Miçotakis’in geçtiğimiz günlerde “Ülkemizin en üst düzey pozisyonunda saygın bir Yunan kadınının bulunmasının vakti geldi” diyerek aday gösterdiği eski Danıştay başkanı Katerina Sakellaropoulou, Yunan parlamentosunda yapılan oylamada 261 vekilin desteğini alarak ülkenin ilk kadın cumhurbaşkanı seçildi.

Eski Danıştay Başkanı 63 yaşındaki Sakellaropoulou, 300 sandalyeli parlamentoda 261 vekilin oyunu alarak ilk turda seçildi. Miçotakis’in iktidardaki partisi Yeni Demokrasi’nin yanı sıra muhalefetteki SYRIZA ve Değişim için Hareket İttifakı da Sakellaropoulou’ya destek verdi. Sakellaropoulou, cumhurbaşkanlığını 13 Mart’ta devralacak.

Katerina Sakellaropoulou kimdir?

1956 yılında Selanik’te doğan Sakellaropoulou, ülkenin ilk kadın Danıştay Başkanı sıfatıyla da Yunanistan’da çokça tanınıyor. Sakellaropoulou, Atina Üniversitesi’nin hukuk fakültesinden mezun olduktan sonra Paris’teki Sorbonne Üniversitesi’nde anayasa ve idare hukuku üzerine yüksek lisans yaptı. Çevre sorunlarına ilgisi ve bu konudaki makaleleriyle bilinen Sakellaropoulou, aynı zamanda çevre yasaları üzerine çalışan bir vakfın da başkanı. Sol bir gelenekten gelen Sakellaropoulou, hayvanları, özellikle kedileri çok sevdiği de biliniyor.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi