Ziya Selçuk’tan 2020-2021 eğitim öğretim yılına ilişkin açıklamalar

0

Milli Eğitim Bakanı (MEB) Ziya Selçuk, 2020-2021 eğitim-öğretim yılından itibaren ortaokul ve liselerde sınıfta kalmayı yeniden getireceklerini söyledi. Sınıfta kalma uygulaması yapılmadığı takdirde eğitimde kalitenin daha da düşeceğini ifade etti.


Selçuk, okullarda ders sayılarının da düşürülmeye çalışıldığı mesajını verirken, öğrencilerin fazla dersler nedeniyle ders konularını yüzeysel öğrendiklerini ve bu konuda köklü değişikliklere gideceklerini belirtti.

Öğretmene yardımcı bir sistem: EBA

Sözcü’den Saygı Öztürk’ün haberine göre, dijital eğitim platformu olan Eğitim Bilişim Ağı (EBA) ile eğitimde fırsat eşitliği sağlanacağını belirten Selçuk, “EBA, yaklaşık 18 milyon öğrenci, 1 milyon öğretmen ile velilerin kullanımına açıldı. Okul öncesinden 12. sınıfa kadar öğrenci ve öğretmenin öğrenme yolculuğuna eşlik eden 1.600’den fazla ders ve 20.000’in üzerinde zengin, güvenilir ve etkileşimli içerik sunuyor. EBA, doğru kullanıldığında öğretmenin en büyük yardımcısı, öğrencinin okul dışında da elinden tutan bir öğretmen gibi. Türkiye’nin her yerinden öğrenci ve öğretmenlerimiz EBA’ya giriş yapacak.” diye konuştu.

Soruları çözmek isteyen kitap okusun

Liseye geçiş sınavı ve sisteminde bir değişiklik olmayacağını söyleyen Selçuk, sınav sorularında bazı değişiklikler olacağının mesajını verdi. Selçuk, “Liseye giriş sınavında o soruları yapmak isteyenlerin kitap okuması ve okuduğunu anlaması gerekiyor.” dedi.

Kişiye özel müfredat ve sınav gelecek

MEB Bakanı Selçuk, her ilde ölçme ve değerlendirme merkezleri kurulduğunu söyleyerek, öğretmen eğitiminin uluslararası standartlara yükseltilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Selçuk, “Her öğrencinin ilgisini, becerisine göre ekranını kişiselleştireceğiz. Kişiye özel müfredat ve sınav gelecek. Türkiye’nin deneyimli hocalarını davet edip bir yıl stüdyo çekimi yaptırdık. Öğrenci, hangi hocayı, hangi dersi internetten, cep telefonundan dinlemek istiyorsa, soru yöneltmek istiyorsa soracak ve cevabı da gelecek. Burada amaç, eğitimde fırsat eşitliğini sağlamaktır. İstanbul’daki öğrenci ile Şırnak’taki öğrenci arasında hiçbir fark olmayacak.” dedi.

Türkçe okuma, konuşma, yazma ve dinleme becerilerine bakılacak

Atölye ve derslerin iç içe geçerek sanat, bilim, kültür, spor ve yaşam gibi temalarla öğrencilerin becerilerinin geliştirileceğini dile getiren Selçuk, ilk ve ortaokullarda Türkçe okuma, konuşma, yazma ve dinleme becerilerine bakılacağını ifade etti. Selçuk şöyle konuştu:

“Dil becerileri üstüne kurulacak matematik, Türkçe ve hayat bilgisi derslerinin hepsinin iç içe geçtiği çocuğumuzun oyun oynayabilmesi, atölyelerde problem çözebildiği bir sistem. Sadece A, B, C diyerek yukarı çıkan bir çocuk istemiyoruz. İlkokul 1’de mühendislik atölyesini, drama atölyesini, sanat atölyesini, tarım atölyesini gören çocuk istiyoruz. Bu şekilde de atölyelerle dersler iç içe geçecek. Teori ve pratiğin bir araya getirildiği, sanat, bilim, kültür, spor ve yaşam ana temalarıyla oluşturulmuş 11 farklı model ile tasarım beceri atölyelerimiz olacak.”

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi